Czym są popularne hashtagi na Instagramie i dlaczego nie powinieneś ich używać?

Hashtagi na Instagramie działają trochę jak SEO w wyszukiwarce Google’a.

instagram seo 2

W SEO wyróżnić możemy 3 typy słów kluczowych, które wpisujemy w wyszukiwarki:

  • ogólne słowa kluczowe (generic keywords),
  • słowa kluczowe typu broadmatch (broadmatch keywords),
  • słowa kluczowe typu long-tail (long-tail keywords).

Ogólne słowa kluczowe

Ogólne słowa kluczowe, czyli bardzo niekonkretne, ogólne zapytania, które użytkownicy wpisują w pole wyszukiwarki, na przykład: “telefon komórkowy”, “laptop”.

Generują one ogromny ruch, jednak ze względu na wysoką konkurencję, bardzo ciężko przebić się z ich wykorzystaniem na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo osoby poszukujące treści pod tym zapytaniem, mogą zwykle być przypadkowymi osobami, które nadal nie wiedzą, czego tak naprawdę poszukują lub poszukują wyłącznie informacji, zatem szansa, że zakupią produkt na Twojej stronie, jest niewielka.

Słowa kluczowe typu broadmatch

Słowa kluczowe typu broadmatch, są bardziej rozbudowanymi zapytaniami, zawierającymi dodatkową informację, która zawęża pole poszukiwań o charakterystyczną cechę produktu.

Zapytania te wyglądać mogą w następujący sposób: “smartfon samsung”, “sprzęt dla gracza”.

To informacja, która wskazuje nie tylko poszukiwany produkt, ale także określa kryteria, jakimi ma się on charakteryzować.

Ze względu na mniejszą konkurencyjność pozycjonowanie się na słowa typu broadmatch jest zdecydowanie łatwiejsze.

Słowa typu long-tail (długi ogon)

Słowa typu long-tail (długi ogon), czyli długie frazy, zawierające jeszcze większą liczbę informacji na temat poszukiwanego materiału lub produktu.

Słowa kluczowe z długim ogonem mogą być nawet całymi zdaniami i zawierać szereg informacji (wymogów) poszukiwanej treści, na przykład: “telefon samsung do x zł na raty”, “najlepszy laptop do gier sklep Częstochowa”.

Są to bardziej rozbudowane frazy, które nie generują dużego ruchu, jednak osoby, które trafią na Twoją stronę na podstawie tak skonstruowanego zapytania, cechować się będą najwyższym zaangażowaniem.

Co to wszystko oznacza dla Ciebie?

  • Im bardziej ogólna fraza lub słowo kluczowe (hashtag), tym więcej otrzymujemy wyników (postów opublikowanych pod hashtagiem), które nie są sprecyzowane i ludzie, którzy nawet znajdą się pod takim wyszukiwaniem (hashtagiem) będą bardzo przypadkowi i niezainteresowani Twoją treścią. Tym właśnie charakteryzują się ŹLE dobrane hashtagi, które są POPULARNE.
  • Im bardziej sprecyzowane fraza lub słowo kluczowe (hashtag), tym mniej wyników otrzymasz (postów opublikowanych pod hashtagiem), które są dopasowane do tematu hashtagu, a ludzie, którzy znajdą się pod tym hashtagiem, będą w większości osobami, które faktycznie są zainteresowane Twoją treścią. Tym właśnie charakteryzują się DOBRZE dobrane hashtagi, które NIE są POPULARNE.

Dla przykładu weźmy na tapet słowo „samochód”, które jest słowem bardzo ogólnym (i jednocześnie ze względu na swoją ogólność, zalicza się do słów kluczowych, które są popularne).

liczba wyników google

Dla jednej osoby słowo „samochód” pojawi się w kontekście swojego samochodu, dla innej w kontekście wydarzenia motoryzacyjnego, a jeszcze inna skomentuje tak zabawkę swojego dziecka.

Czy są na sali osoby, które wyszukują treści pod hasłem, które brzmi po prostu „samochód”? Raczej nie.

Zwykle szukamy rzeczy, które są sprecyzowane: czerwone ferrari, audi R8, sportowe samochody.

Hasło „samochód” jest zbyt szeroką tematyką i nie określa, jakiego samochodu konkretnie szukamy.

Bo nie szukamy bylejakiego samochodu i nie chcemy pooglądać zdjęć jakiegokolwiek samochodu.

Chcemy zobaczyć samochody konkretnej marki, w konkretnym kolorze, konkretnej kategorii itp.

Popularne hashtagi na Instagramie to nic innego jak hashtagi, które używane są masowo oraz są na tyle ogólne (niesprecyzowane), by każdy użytkownik był w stanie dodać je do swojego posta bez przeprowadzenia researchu.

Ze względu na to, że są znane, łatwe do wpisania oraz użycia – używa ich bardzo dużo osób, dlatego są OGROMNIE konkurencyjne.

Konkurencyjne, czyli jeśli ich użyjesz, rywalizujesz z bardzo dużą liczbą innych osób pod tym hashtagiem, których konta charakteryzować mogą się dużo większą społecznością oraz zaangażowaniem.

To, że ogólne hashtagi są popularne, duże oraz bardzo konkurencyjne, potwierdza m.in. liczba wyników (opublikowanych postów) pod hashtagiem #love na Instagramie.

Na końcu, hashtagi popularne ze względu na dużą konkurencyjność oraz brak sprecyzowanego tematu, nie przynoszą nowych wyświetleń ani obserwatorów do Twojego profilu.

Nie warto ich używać.

Latest News & Updates

Discy Latest Articles

Polityka zwrotów i reklamacji

 

Explore Our Blog