Jakie dane otrzymam w zakładce Wydajność hashtagów?

W zakładce Wydajność hashtagów sprawdzisz pozycję swojego zdjęcia w rankingach wybranych hashtagów.
  
Użyj tego narzędzia, aby dowiedzieć się, które hashtagi zapewniły największy zasięg Twoim zdjęciom, a tym samym określ, jakie zakresy (rozmiary) hashtagów są najlepsze dla Twojego profilu.

Dzięki tej zakładce dowiesz się, jakie hashtagi działają w Twoim profilu i możesz wykorzystać je w przyszłych postach.


Największy organiczny zasięg z hashtagów uzyskują publikacje, które:

  • trafiają do tzw. TOP 9 zdjęć wybranych hashtagów,
  • które wyświetlane są w aktualnościach użytkowników śledzących wybrane hashtagi na Instagramie.

To, ile osób śledzi wybrany hashtag i czy nasze zdjęcie wyświetli się im w aktualnościach jest poza naszą kontrolą.

Kontrolę jednak możemy mieć nad widocznością naszego zdjęcia w Najpopularniejszych zdjęciach wybranych hashtagów. To właśnie zakładka TOP-owych zdjęć (najpopularniejszych) jest widoczna jako pierwsza po przejściu na stronę hashtagu, dlatego zdjęcia, w które są w niej dobrze (wysoko) wyeksponowane, otrzymują najwięcej wyświetleń.

W oknie aplikacji ponadto widocznych jest 9 najpopularniejszych fotografii (znajdują się powyżej lini zanurzenia), a zdjęcia znajdujące się wśród najpopularniejszych z nich, mają przedłużoną widoczność dla użytkowników (utrzymują się wysoko przez dłuższy czas niż zdjęcia znajdujące się w zakładce „Recent”/Ostatnie).

Za obecność w TOP 9 odpowiada kilka czynników: zaangażowanie Twojej społeczności, czas publikacji zdjęcia, odpowiedni rozmiar hashtagu, odpowiednia tematyka hashtagu, wizualna strona publikacji, czas zdobycia reakcji, reakcje z innych hashtagów.

  • Zaangażowanie: zaangażowanie to inaczej to, ilu z Twoich obserwatorów reaguje na Twoje treści. Jeśli obserwuje Cię 1 000 osób i na Twoje treści reaguje 200 z nich, Twoje zaangażowanie społeczności wynosi 20%. Zaangażowanie jest istotne podczas promocji treści w serwisie. Zanim Twoje zdjęcie zostanie zauważone przez osoby, które nie śledzą Twojego profilu, to właśnie obecni odbiorcy napędzają popularność Twojej treści swoimi interakcjami względem niej. Im więcej interakcji zostawią w krótkim czasie, tym wyżej Twoje zdjęcie pojawi się w TOP 9, a jednocześnie Instagram dostanie informację, że treść jest na tyle interesująca, że warto mocniej promować ją również m.in. w zakładce Eksploruj.
  • Czas publikacji zdjęcia: bardzo łatwo zmniejszyć zaangażowanie naszej społeczności poprzez publikowanie w nieodpowiednich dniach i/lub godzinach. Jeśli wrzucamy nasze zdjęcia nad ranem w środku tygodnia, oczywiste jest to, że niewielu z naszych obserwatorów zareaguje na nie, ponieważ śpią. Również publikowane w ciągu najbadziej intensywnych godzin pracy może być nierozważne. Oczywiście, aby określić kiedy publikować, musisz poznać swoją społeczność i dopasować czas do niej.

Więcej o określaniu czasu publikacji przeczytasz tutaj: Kiedy publikować na Instagramie (godziny, dni)?

  • Odpowiedni rozmiar hashtagu: już wiesz, że zbyt mały hashtag nie przyniesie wielu wyświetleń. Publikowanie pod dużymi jest również ryzykowne, ponieważ konkurujesz z innymi profilami, które charakteryzować mogą się zdecydowanie większą społecznością oraz zaangażowaniem odbiorców. Rozmiar hashtagu musi być dopasowany do Twojego profilu!
  • Odpowiednia tematyka hashtagów: publikowanie pod hashtagami, które nie są związane z tematyką Twojego postu to postrzał we własne kolano! Serwujesz treść osobom, które nie są zainteresowane tą tematyką i jednocześnie marnujesz jeden slot w zestawie hashtagów (z dostępnych 30), który mógłbyś przeznaczyć na lepszy hashtag (dopasowany tematycznie).
  • Wizualna strona publikacji: pamiętaj, że osoby, które zobaczą Twoje zdjęcie w widoku hashtagów, zobaczą przede wszystkim miniaturę Twojego zdjęcia, nie jego opis. Jeśli zdjęcie jest nieciekawe, niechętnie będą w nie klikać, a tym samym zmniejsza się Twoja szansa na przykucie ich uwagi, reakcje, a nawet zaobserwowanie Twojego profilu. Dbaj o to, by Twoje zdjęcia były atrakcyjne wizualnie.
  • Czas zdobycia reakcji: tak jak już zaznaczyliśmy w części „Zaangażowanie”, czas zdobywania interakcji ma znaczenie. Pod pojęciem czas mamy na myśli „szybkość” ich zdobywania. Im więcej reakcji w krótkim czasie, tym szybciej Instagram uzna Twoją treść za interesującą (popularną), którą warto podsunąć innym użytkownikom.
  • Reakcje z innych hashtagów: zaangażowanie odbiorców, czyli sztuczną popularność zdjęcia napędzać można dzięki reakcjom pochodzącym z hashtagów. Oznacza to, że jeśli nasze zdjęcie zyska wysoką pozycję pod częścią z dodanych hashtagów, reakcje z nich będą pomagać (dodane do reakcji naszych odbiorców) promować to samo zdjęcie pod innymi, większymi hashtagami w tym zestawieniu.

Trafienie do TOP 9 to jeden z celów budowania Twojej strategii hashtagów – to miejsce gwarantuje najwięcej wyświetleń z wybranego hashtagu, a tym samym zwiększenie zasięgu z hashtagów w Twoich statystykach.

Latest News & Updates

Discy Latest Articles

Polityka zwrotów i reklamacji

 

Explore Our Blog