Aby rozpocząć przygodę z SEO na Instagramie warto dowiedzieć się, jak działa ono m.in. w Google, ponieważ pomiędzy optymalizacją treści dla wyszukiwarek internetowych oraz Instagram odnaleźć możemy bardzo dużo podobieństw.
Znając całą mechanikę działania “pozycjonowania”, będzie Ci zdecydowanie łatwiej dobierać słowa kluczowe dla Twoich publikacji oraz zrozumieć, jak i dlaczego powinieneś to robić.
Możesz również od razu przejść do artykułu o Instagram SEO tutaj.
SEO w wyszukiwarkach internetowych (m.in. Google)
Najprostsza definicja mówi, że pozycjonowanie strony internetowej (Search Engine Optimization) to wszystkie działania mające na celu umiejscowienie strony na jak najwyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania (SERPach — Search Engine Results Pages).
Wyniki te prezentowane są w zależności od zapytania, które uprzednio zostało wprowadzone do wyszukiwarki przez jej użytkowników. Najlepiej mu odpowiadające treści (strony), plasowane są na najwyższych miejscach.
Większość ruchu, jaki generowany jest poprzez przejścia z wyszukiwarki, rozdziela się pomiędzy trzy pierwsze pozycje z listy i jest to aż 60% całkowitych przejść.
On-Page SEO & Off-Page SEO
Optymalizację SEO w wyszukiwarce Google podzielić można na dwa typy działań, w zależności od miejsca, w którym są prowadzone.
On-Page SEO
Jak nazwa wskazuje, są to działania “on page”, czyli na stronie. Jest to pierwsze i podstawowe miejsce, od którego powinno zacząć się cały proces pozycjonowania witryny.
Wyszukiwarki, posługując się specjalnym algorytmem, oceniają strony, biorąc pod uwagę kilka głównych czynników:
- jej strukturę,
- adres URL,
- słowa kluczowe,
- tytuł strony i opis
- treści zamieszczone na stronie,
- alternatywne opisy zdjęć (ALT),
- linki wewnątrz witryny.
Inaczej mówiąc, treści pojawiające się na stronie, pozwalają wyszukiwarce ocenić ich wartość, w kontekście potrzeb użytkownika wpisującego konkretne zapytanie.
Struktura strony
Struktura strony powinna być przejrzysta, czyli pozwalająca w łatwy sposób odnaleźć, a następnie zaindeksować właściwe linki wyszukiwarce.
Nie jest to jedynie ułatwienie wyłącznie dla samej wyszukiwarki, ale również klientów, odwiedzających witrynę.
Przyjazna użytkownikom strona, zawierająca logiczne przekierowania wewnętrzne, pozwoli im szybciej docierać do interesujących ich produktów.
Adres URL
Adres URL, czyli adres pojedynczej strony internetowej, ze względu na swoją widoczność w oknie wyszukiwarki oraz na liście wyników wyszukiwania, również powinien być przyjazny pod kątem SEO.
Co oznacza to w praktyce?
Adres URL powinien zawierać słowo główne kluczowe, na które pozycjonowana ma być strona, do której został on przypisany.
Istnieją dwa rodzaje adresów URL: statyczne oraz dynamiczne.
Dla działań SEO bardziej wartościowy jest adres statyczny.
Jego treść pozostaje stała, generując dodatkowo kolejne miejsce, w którym można umieścić słowo główne kluczowe.
Co więcej, adres dynamiczny nie przekazuje informacji potencjalnym klientom o tym, co mogą znaleźć na stronie, do której kieruje ich link.
Może być to czynnik zniechęcający ich do dalszej eksploracji treści.
Słowa kluczowe
Słowa kluczowe (i frazy) grają bardzo ważną rolę w działaniach on-page SEO. To one budują całe zapytania, dzięki którym użytkownicy odnajdują poszukiwane przez siebie produkty i usługi.
Odnalezienie właściwych słów kluczowych to połowa Twojej drogi do sukcesu w optymalizacji strony. Kolejny krok to rozmieszczenie ich na stronie.
Słowa kluczowe powinny znajdować się w tytułach oraz być zamieszczone w treściach i opisach stron.
Część z nich stanowić będzie również alternatywny opis dla wykorzystanych grafik.
Tytuł strony i jej opis
Tytuł strony i jej opis powinien jasno i zwięźle określać, co znajduje się na danej stronie.
W tytule, obok nazwy np. sklepu, warto zawrzeć najważniejsze słowa kluczowe, na które pozycjonowana będzie strona.
Pamiętaj, że tytuł pełni bardzo ważną rolę, ponieważ jest widoczny jako pierwszy na stronie wyników w wyszukiwarce (w tzw. SERPach), ale także na zewnętrznych stronach.
Ze względu na to, że jest on bardzo krótki (ok. 60 znaków), nie zawsze pozwoli Ci w pełni oznajmić użytkownikom, co znajdą na Twojej stronie.
Uzupełnić tę wiedzę możesz korzystając z opisu strony.
Opis to krótki tekst, który wyświetla się tuż pod nazwą strony w wynikach. Nie powinien on przekraczać 160 znaków.
Pozwala określić bardziej szczegółowo zawartość strony, informując odwiedzających jeszcze przed otworzeniem witryny, czego mogą się na niej spodziewać.
Pamiętaj, że kreatywność jest w cenie, więc jeśli Twoja działalność na to pozwala, postaraj się by Twój opis już na wstępie zainteresował użytkowników i zachęcił ich do zapoznania się z Twoją ofertą bliżej.
Treści
Odpowiednio zoptymalizowane Treści mogą bardzo silnie wpłynąć na zwiększenie widoczności strony w wyszukiwarce.
Powinny być one przede wszystkim jak najwyższej jakości, czyli zawierać merytoryczną wiedzę i pełne opisy zastosowań, użyteczne dla klientów.
Odpowiednie słowa kluczowe wplecione w tekst, zwiększą natomiast wartość materiału w oczach wyszukiwarki.
Atrybut ALT
Atrybut ALT, czyli alternatywny opis zdjęć to opis określający to, co znajduje się na zamieszczonym zdjęciu lub grafice.
Wyszukiwarka nadal posługuje się słowami, stąd też bez Twojej pomocy trudniej będzie jej właściwie odczytać, jaką wartość niesie załączony obrazek.
W tym celu możesz wykorzystać atrybut ALT, opisując zawartość grafiki dodatkowymi słowami kluczowymi.
Linki wewnętrzne
Na koniec wspomnijmy o jeszcze jednym elemencie, jakim są wewnętrzne linki.
Są to linki w obrębie Twojej witryny, które kierują do innych jej podstron.
Pozwalają one algorytmom wyszukiwarek sprawniej poruszać się po strony / sklepu oraz właściwe indeksować jego strony.
Dbałość o przejrzystość przekierowań jest ważna nie tylko dla wyszukiwarki, ale samych odwiedzających, którym przyjdzie zmierzyć się z Twoją stroną.
Off-Page SEO
Działania typu off-page, obejmują budowanie linków zewnętrznych, czyli takich, które kierują do Twojej strony, ale zamieszczone są na innych, zewnętrznych witrynach.
Oczywiście nie chodzi wcale o uporczywe spamowanie forów i katalogów linkami prowadzącymi do strony, co było kiedyś dość popularne. Obecnie tego typu działania są karane przez wyszukiwarki.
Dużo większą wartość wykazują działania polegające na budowaniu długotrwałych relacji z klientami w mediach społecznościowych.
Pozyskiwanie klientów odbywać się może poprzez udostępnianie treści o wysokiej jakości.
Ze względu na ich wartość merytoryczną, chętniej powinny być udostępniane przez samych użytkowników serwisów społecznościowych.
Jednak nie tylko materiały edukacyjne mogą stanowić wartościową treść.
Również zabawne wpisy, odnoszące się do profilu działalności lub produktów firmy pozwolą zdobyć sympatię osób, które wejdą z nimi w kontakt.
Warto dodawać takie materiały na powiązanych tematycznie, zewnętrznych forach oraz blogach.
Budowanie i udostępnianie linków w ten sposób ma charakter bardzo naturalny.
Słowa kluczowe — dlaczego są ważne?
Jak już przeczytałeś już wcześniej, słowa kluczowe pełnią bardzo ważną rolę i silnie wpływają na pozycjonowanie stron internetowych. To na nich opierają się wprowadzane do wyszukiwarki zapytania.
Przez wzgląd na treści, które zbudowane są ze słów, oceniane są poszczególne materiały i na końcu, ze względu na dopasowanie materiału odnalezionego poprzez słowa kluczowe oraz jego jakość, proponowane użytkownikowi, który utworzył zapytanie.
Aby znaleźć się we wspomnianych propozycjach (SERPach), Twoja strona musi być odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO, czyli zawierać odpowiednie słowa kluczowe rozmieszczone w różnych miejscach strony.
Rodzaje słów kluczowych
Istnieje kilka typów słów kluczowych.
Wśród nich wyróżniamy:
- ogólne słowa kluczowe (generic keywords),
- słowa kluczowe typu broadmatch (broadmatch keywords),
- słowa kluczowe typu long-tail (long-tail keywords).
Ogólne słowa kluczowe
Ogólne słowa kluczowe, czyli bardzo niekonkretne, ogólne zapytania, które użytkownicy wpisują w pole wyszukiwarki, na przykład: “telefon komórkowy”, “najlepszy laptop”.
Generują one ogromny ruch, jednak ze względu na wysoką konkurencję, bardzo ciężko przebić się z ich wykorzystaniem na wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania.
Nie oznacza to oczywiście, że musisz rezygnować z wykorzystywania takich słów kluczowych w treści strony. Nie powinieneś jednak opierać swoich działań wyłącznie na tym typie fraz.
Dodatkowo osoby poszukujące treści pod tym zapytaniem, mogą zwykle być przypadkowymi osobami, które nadal nie wiedzą, czego tak naprawdę poszukują lub poszukują wyłącznie informacji, zatem szansa, że zakupią produkt na Twojej stronie, jest niewielka.
Słowa kluczowe typu broadmatch
Słowa kluczowe typu broadmatch, są bardziej rozbudowanymi zapytaniami, zawierającymi dodatkową informację, która zawęża pole poszukiwań o charakterystyczną cechę produktu.
Zapytania te wyglądać mogą w następujący sposób: “telefon komórkowy do x zł”, “najlepszy laptop do gier”.
To informacja, która wskazuje nie tylko poszukiwany produkt, ale także określa kryteria, jakimi ma się on charakteryzować.
Ze względu na mniejszą konkurencyjność pozycjonowanie się na słowa typu broadmatch jest zdecydowanie łatwiejsze.
Słowa typu long-tail (długi ogon)
Słowa typu long-tail (długi ogon), czyli długie frazy, zawierające jeszcze większą liczbę informacji na temat poszukiwanego materiału lub produktu.
Słowa kluczowe z długim ogonem mogą być nawet całymi zdaniami i zawierać szereg informacji (wymogów) poszukiwanej treści, na przykład: “telefon komórkowy do x zł na raty”, “najlepszy laptop do gier sklep Częstochowa”.
Są to bardziej rozbudowane frazy, które nie generują dużego ruchu, jednak osoby, które trafią na Twoją stronę na podstawie tak skonstruowanego zapytania, cechować się będą najwyższym zaangażowaniem.
Jak dobrać właściwe słowa kluczowe?
Użytkownicy poszukując konkretnych informacji lub rozwiązań, wpisują w przeglądarki zapytania, na które algorytm odpowiada, wyświetlając najbardziej odpowiadające im wyniki.
Wyniki sortowane są przede wszystkim na podstawie zawartości konkretnych słów kluczowych.
Podstawowym zadaniem przed rozpoczęciem optymalizacji Twojej strony, jest ustalenie słów kluczowych, na podstawie których do Twojej strony docierają oraz docierać będą potencjalni klienci.
Jednym z pomocnych narzędzi, które może ułatwić ten proces, jest Keyword Planner, czyli planer słów kluczowych Google Adwords.
Korzystanie z narzędzia jest bezpłatne, a jedynym wymogiem do rozpoczęcia działań jest posiadanie zarejestrowanego konta Google Adwords.
Rodzaje zapytań
Skoro omówiliśmy różne typy słów kluczowych, warto wspomnieć o różnych typach zapytań.
Podzielić możemy je na trzy podstawowe grupy:
- zapytania nawigacyjne,
- zapytania informacyjne,
- zapytania transakcyjne.
Zapytania nawigacyjne
Zapytania nawigacyjne pozwalają odnaleźć konkretny produkt, firmę lub jej stronę domową.
Zapytania te wyglądać mogą w następujący sposób: Starbucks, Reserved czy Unamo, czyli zawierają nazwę marki.
W przypadku znanej jak i początkującej marki, warto używać słów kluczowych odpowiadających na zapytania nawigacyjne.
Prościej mówiąc, nie powinieneś rezygnować z pozycjonowania się na słowo określające nazwę marki, nawet jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę jako przedsiębiorca.
Liczba osób, które próbować będą Cię odnaleźć po nazwie nie będzie spektakularna, ale nie jest wykluczone, że będą to robić.
Takie osoby dodatkowo łatwiej przekształcić w klientów, ponieważ znają już Twoją markę i wiedzą, jaki rodzaj usług lub produktów możesz im zaoferować.
Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem odwiedzili Twoją stronę celem konkretnego zakupu.
Zapytania informacyjne
Zapytania informacyjne to zapytania, w których internauci nie poszukują konkretnej marki, produktu czy strony. Ich poszukiwania skupione są na informacji na dany temat i nie ma dla nich większego znaczenia, w jakim miejscu ją odnajdą.
Z dużą dozą prawdopodobieństwa nie dokonają zakupu na Twojej stronie, ponieważ na tym etapie jest ona dla nich jedynie źródłem wiedzy na zadany temat.
Osoby, które przekierowane zostały na Twoją stronę na podstawie zapytania informacyjnego, o wiele trudniej przekształcić w klienta, który dokona zakupu właśnie w Twoim sklepie / na Twojej stronie.
Nie jest to jednak niemożliwe.
Dostarczając pełnych, wartościowych informacji na temat produktu oraz jego możliwości, możesz zwiększyć szansę na to, że w przyszłości wrócą do Twojej strony ponownie, jednak tym razem z potrzebą dokonania zakupu.
Zapytania transakcyjne
Zapytania transakcyjne posiadają największy potencjał sprzedażowy, ponieważ to one najczęściej prowadzą z wirtualnej półki do kasy.
Mogą składać się z ogólnych jak i bardziej szczegółowych informacji.
Na tle dwóch pierwszych typów zapytań wyróżnia je jednak dodatkowa zawartość w postaci terminów transakcyjnych, na przykład: “zamówić” czy “kupić”.
Zapytania zatem wyglądać mogą w następujący sposób: “Gdzie kupić telefon Samsung S6”.
Ta grupa osób wie, czego chce oraz jest przekonana do dokonania zakupu. Na tym etapie poszukiwania skupiają się głównie na dotarciu do jak najlepszej oferty.
Liczba osób posługujących się zapytaniami transakcyjnymi będzie zdecydowanie niższa niż liczba osób używająca pozostałych dwóch typów zapytań, jednak nie są oni już przypadkowymi czytelnikami, a Twoimi potencjalnymi klientami.
SEO na Instagramie – słowa kluczowe
Teraz, gdy już wiesz czym jest SEO oraz jak optymalizowane są strony dla wyszukiwarek internetowych, oraz jaki rodzaj zapytań odpowiada konkretnym celom, przejdź do artykułu o SEO na Instagramie >>>