Jak określić rozmiar hashtagów dla Twojego profilu?

Źle dobrany rozmiar hashtagów wpływa na to, jaki zasięg z hashtagów zdobędzie Twojego zdjęcie.

Zbyt duże hashtagi dla Twojego profilu, nie pomogą Ci wypromować Twojej treści wśród potencjalnie zainteresowanych nią osób – konkurencja pod dużymi hashtagami jest duża, a przy tym inni twórcy mogą posiadać od Ciebie bardziej zaangażowaną społeczność.

To oznacza, że Twoje zdjęcie nie zostanie zauważone, a tym samym zasięg (widoczność) nie wzrośnie.

Przykładem takiego hashtagu może być jeden z popularnych (i bardzo ogólnych) hashtagów – #love

Przeczytaj więcej o popularnych hashtagach i dlaczego nie są one dobre dla Twoich treści: Czym są popularne hashtagi na Instagramie i dlaczego nie powinieneś ich używać?

Jednak również hashtagi, które mają „zaledwie” kilkadziesiąt tysięcy publikacji, mogą być zbyt duże dla Twojego profilu, jeśli masz np. kilkudziesięciu bądź kilkunastu odbiorców. 🙂

Ustalenie jaka (górna) granica rozmiaru hashtagu jest dla Ciebie odpowiednia, wymaga odrobiny cierpliwości oraz testów.

Również dolna granica rozmiaru hashtagu ma znaczenie.

Zbyt małe hashtagi nie będą przynosić Ci dużego zasięgu oraz reakcji, jeśli nie są odwiedzane przez nikogo.

Ich zaletą jest to, że mogą pracować dla Twojego zdjęcia w czasie, tzn. Twoje zdjęcie długo może być widoczne bardzo wysoko w widoku tego hashtagu, ponieważ konkurencja jest tam bardzo niska, więc osoby, które go odwiedzą na przestrzeni kolejnych miesięcy (lub lat) najpewniej trafią na Twoją fotografię.

Mały zasięg jednak, a tym samym potencjalne zaangażowanie, jakie mogłyby dać Twojemu zdjęciu reakcje z hashtagu, nie pomogą Ci również promować Twojego zdjęcia w innych miejscach serwisu, w tym TOP 9.

Aby zrozumieć dlaczego rozmiar hashtagu ma dla Ciebie znaczenie, musisz zrozumieć też, jak zdobywasz zasięg z hashtagów w Twoich postach.

Największy organiczny zasięg z hashtagów uzyskują publikacje, które:

 • trafiają do tzw. TOP 9 zdjęć wybranych hashtagów,
 • które wyświetlane są w aktualnościach użytkowników śledzących wybrane hashtagi na Instagramie.

To, ile osób śledzi wybrany hashtag i czy nasze zdjęcie wyświetli się im w aktualnościach jest poza naszą kontrolą.

Kontrolę jednak możemy mieć nad widocznością naszego zdjęcia w Najpopularniejszych zdjęciach wybranych hashtagów. To właśnie zakładka TOP-owych zdjęć (najpopularniejszych) jest widoczna jako pierwsza po przejściu na stronę hashtagu, dlatego zdjęcia, w które są w niej dobrze (wysoko) wyeksponowane, otrzymują najwięcej wyświetleń.

W oknie aplikacji ponadto widocznych jest 9 najpopularniejszych fotografii (znajdują się powyżej lini zanurzenia), a zdjęcia znajdujące się wśród najpopularniejszych z nich, mają przedłużoną widoczność dla użytkowników (utrzymują się wysoko przez dłuższy czas niż zdjęcia znajdujące się w zakładce „Recent”/Ostatnie).

Za obecność w TOP 9 odpowiada kilka czynników: zaangażowanie Twojej społeczności, czas publikacji zdjęcia, odpowiedni rozmiar hashtagu, odpowiednia tematyka hashtagu, wizualna strona publikacji, czas zdobycia reakcji, reakcje z innych hashtagów.

 • Zaangażowanie: zaangażowanie to inaczej to, ilu z Twoich obserwatorów reaguje na Twoje treści. Jeśli obserwuje Cię 1 000 osób i na Twoje treści reaguje 200 z nich, Twoje zaangażowanie społeczności wynosi 20%. Zaangażowanie jest istotne podczas promocji treści w serwisie. Zanim Twoje zdjęcie zostanie zauważone przez osoby, które nie śledzą Twojego profilu, to właśnie obecni odbiorcy napędzają popularność Twojej treści swoimi interakcjami względem niej. Im więcej interakcji zostawią w krótkim czasie, tym wyżej Twoje zdjęcie pojawi się w TOP 9, a jednocześnie Instagram dostanie informację, że treść jest na tyle interesująca, że warto mocniej promować ją również m.in. w zakładce Eksploruj.
 • Czas publikacji zdjęcia: bardzo łatwo zmniejszyć zaangażowanie naszej społeczności poprzez publikowanie w nieodpowiednich dniach i/lub godzinach. Jeśli wrzucamy nasze zdjęcia nad ranem w środku tygodnia, oczywiste jest to, że niewielu z naszych obserwatorów zareaguje na nie, ponieważ śpią. Również publikowane w ciągu najbadziej intensywnych godzin pracy może być nierozważne. Oczywiście, aby określić kiedy publikować, musisz poznać swoją społeczność i dopasować czas do niej. Więcej o określaniu czasu publikacji przeczytasz tutaj: Kiedy publikować na Instagramie (godziny, dni)?
 • Odpowiedni rozmiar hashtagu: już wiesz, że zbyt mały hashtag nie przyniesie wielu wyświetleń. Publikowanie pod dużymi jest również ryzykowne, ponieważ konkurujesz z innymi profilami, które charakteryzować mogą się zdecydowanie większą społecznością oraz zaangażowaniem odbiorców. Rozmiar hashtagu musi być dopasowany do Twojego profilu!
 • Odpowiednia tematyka hashtagów: publikowanie pod hashtagami, które nie są związane z tematyką Twojego postu to postrzał we własne kolano! Serwujesz treść osobom, które nie są zainteresowane tą tematyką i jednocześnie marnujesz jeden slot w zestawie hashtagów (z dostępnych 30), który mógłbyś przeznaczyć na lepszy hashtag (dopasowany tematycznie).
 • Wizualna strona publikacji: pamiętaj, że osoby, które zobaczą Twoje zdjęcie w widoku hashtagów, zobaczą przede wszystkim miniaturę Twojego zdjęcia, nie jego opis. Jeśli zdjęcie jest nieciekawe, niechętnie będą w nie klikać, a tym samym zmniejsza się Twoja szansa na przykucie ich uwagi, reakcje, a nawet zaobserwowanie Twojego profilu. Dbaj o to, by Twoje zdjęcia były atrakcyjne wizualnie.
 • Czas zdobycia reakcji: tak jak już zaznaczyliśmy w części „Zaangażowanie”, czas zdobywania interakcji ma znaczenie. Pod pojęciem czas mamy na myśli „szybkość” ich zdobywania. Im więcej reakcji w krótkim czasie, tym szybciej Instagram uzna Twoją treść za interesującą (popularną), którą warto podsunąć innym użytkownikom.
 • Reakcje z innych hashtagów: zaangażowanie odbiorców, czyli sztuczną popularność zdjęcia napędzać można dzięki reakcjom pochodzącym z hashtagów. Oznacza to, że jeśli nasze zdjęcie zyska wysoką pozycję pod częścią z dodanych hashtagów, reakcje z nich będą pomagać (dodane do reakcji naszych odbiorców) promować to samo zdjęcie pod innymi, większymi hashtagami w tym zestawieniu.

Trafienie do TOP 9 to jeden z celów budowania Twojej strategii hashtagów – to miejsce gwarantuje najwięcej wyświetleń z wybranego hashtagu, a tym samym zwiększenie zasięgu z hashtagów w Twoich statystykach.

Jak więc określić idealny rozmiar dla Twojego profilu?

Na końcu tego artykułu znajdziesz kilka metod, które pomogą Ci w ustaleniu rozmiarów hashtagów, jakie możesz stosować w Twoim profilu.

Jak wyszukać hashtagi, jeśli już znasz ich tematykę oraz rozmiar?

Użyj w tym celu rozwiązania Szukaj hashtagów.

Wpisz hashtag początkowy, czyli ten, który określa ogólną tematykę Twojej publikacji.

Określ czy szukasz hashtagów, które są powiązane z Twoim hashtagiem czy może takich, które są do niego podobne. Pod podlinkowanymi słowami „powiązane” oraz „podobne” znajdziesz artykuły, w którym wyjaśniamy oba pojęcia oraz różnice między nimi.

Następnie określ rozmiar hashtagów, jakie chcesz wyszukać. Rozmiar to inaczej liczba postów, która została opublikowana pod tym hashtagiem.

Możesz dodatkowo określić ile średnio polubień lub komentarzy powinny mieć zdjęcia w TOP 9 tych hashtagów oraz liczbę użyć (dotychczas) w Twoim profilu.

Pamiętaj o tym, że im więcej dodasz filtrów, tym mniej otrzymasz wyników!

Jeśli już określiłeś, czego szukasz, możesz zapisać swój filtr i wykorzystać go w przyszłości oraz filtrować wyniki (wyszukiwać) dla stworzonych ustawień.

Wyniki dla hashtagów powiązanych:

Wyniki dla hashtagów podobnych:

Aby określić rozmiar hashtagów dla Twojego profilu… skorzystaj z tych kliku metod. 😉

 • Użyj rozwiązania Wydajność hashtagów i zbuduj zakresy na bazie rozmiarów tych hashtagów, dla których Twoje ostatnie zdjęcia uzyskały pozycję w TOP9 – czyli pojawiły się z oznaczeniem niebieskiej gwiazdki. Najmniejszy rozmiar hashtagu, które pojawiło się z gwiazdką to minimalny rozmiar hashtagów, z których możesz korzystać, największy rozmiar hashtagu, który pojawił się z gwiazdką, to maksymalny rozmiar hashtagów, z których możesz korzystać),
 • Skorzystaj z metody miksowania hashtagów wybierz z listy ogólnej 10 małych hashtagów, 10 średnich hashtagów oraz 10 dużych hashtagów,
 • Skorzystaj z metody rozpisywania hashtagów opisanej w tym artykule: [Jak dobierać hashtagi na Instagramie 2020 – określanie rozmiaru hashtagów [METODY, NARZĘDZIA]
 • Lub wybierz dowolny zakres (rekomendujemy jednak dokładną analizę profilu i dobieranie właściwych rozmiarów na bazie jednej z metod przedstawionych wyżej).

Wszystkie metody oraz dodatkowe objaśnienia znajdziesz tutaj: [Jak dobierać hashtagi na Instagramie 2020 – określanie rozmiaru hashtagów [METODY, NARZĘDZIA]

Latest News & Updates

Discy Latest Articles

Polityka zwrotów i reklamacji

 

Explore Our Blog